Az emberkereskedelem elleni hatékony küzdelem komplex megközelítést igényel, ezért 2013. április 16-18. között rendezték meg Amszterdamban a Hollandia, Lengyelország és Ciprus által szervezett, „Putting Rantsev into Practice” elnevezésű konferenciát.

A konferencia célja a határon átnyúló, multidiszciplináris együttműködés fejlesztése és erősítése valamennyi, a probléma kezelésében résztvevő szervezet között. Az emberkereskedelem egyes fázisaiban különböző intézmények lehetnek érintettek, ezért a hatékony információcsere és együttműködés elengedhetetlen. Az Európai Unió valamennyi tagállamának és tagjelölt országának rendőrsége, ügyészsége, határigazgatási szerve, bevándorlási és állampolgársági hivatala, munkaügyi felügyelősége, bűnügyi nyomozói hivatala, emberkereskedelem elleni küzdelemért felelős minisztériuma, illetve az Europol, Eurojust, Frontex, CEPOL, EASO, Európai Bizottság és Tanács Főtitkárságának szakértői workshopok keretében vitatták meg az emberkereskedelem releváns területeit és a különböző országokban alkalmazott jó gyakorlatokat.

A konferencia átfogó célja az volt, hogy a tagállamokat és a nemzetközi szervezeteket ösztönözze a hatékony emberkereskedelem elleni küzdelemben elengedhetetlen intézkedések megtételére. Az Emberi Jogok Európai Bíróságának a Rantsev kontra Ciprus és Oroszország ügyben hozott ítélete döntő jelentőségű emberi jogi eset, amely kötelezi a tagállamokat a szükséges lépések megtételére az emberkereskedelem elleni küzdelemben a nyomozás, bűnüldözés, az emberi jogok védelme, a nemzetközi együttműködés és az áldozatok segítése területén.

A konferencia Hollandia sikeresen alkalmazott, úgynevezett akadály modelljére építve mutatta be az átfogó, multidiszciplináris együttműködés lehetőségét. Ennek értelmében az elkövetőknek különböző akadályokat kell leküzdeniük az emberkereskedelem különböző szakaszaiban, azaz a toborzás, szállítás, tartózkodási kérelem és adminisztráció, áldozat „foglalkoztatása”, lakhatás, pénzutalás intézése során. A helyi önkormányzatok, a rendőrség, a munkaügyi felügyelőségek, bevándorlási és állampolgársági hivatalok, nyomozó hatóságok, ügyészségek, határőrségek összefogása, illetve az érintett hatóságok és civil szervezetek közötti folyamatos információcsere elengedhetetlen az emberkereskedelem elleni küzdelemben.