2014. május 5-én a Walk Free Foundation jogvédő szervezet tájékoztatást adott az egyes kormányok rabszolgaság ellen tett intézkedéseiről. A szervezet 167 kormánnyal áll kapcsolatban világszerte, és a modern rabszolgaság elleni intézkedésekről gyűjt információt. Ide tartoznak többek között az emberkereskedelemmel, kényszermunkával, kényszerházassággal kapcsolatos intézkedések.
A válaszadó országok többsége keményen küzd azért, hogy megszüntesse a rabszolgaságot a saját hazájában. Majdnem mindenhol működnek figyelemfelhívó kampányok, áldozatsegítő szolgálatok, és hatékony a jogi szabályozás. Az üzleti szféra szabályozása kevésbé volt jellemző, a válaszadó kormányok kevesebb, mint fele jelezte, hogy törekednek a befektetők szabályozására, vagy ösztönöznék a vállalatokat a beszállítók ellenőrzésére.
A beérkezett válaszok értékelése az idei évtől részét képezi majd a 2014 októberében megjelenő globális rabszolgaságindexnek.
Az egyes országok által nyújtott tájékoztatás alapvető fontosságú a kormányzati lépések hatékonyságának értékelése során, részletezve az olyan rabszolgaság-ellenes kezdeményezéseket és tevékenységeket, mint például a nemzeti koordinációs szervek, áldozatsegítő szolgálatok, speciális rendőrségi egységek és nemzeti akciótervek.
A 167 országból 30 szolgált válaszokkal. A Walk Free Foundation azt javasolja, hogy a többi kormány is tegyen így, hiszen az ő intézkedéseik közvetlenül befolyásolják a 2014-es globális rabszolgaságindex rangsorának alakulását. A kormányzati értékelés a számos módszertani újítás egyikét jelenti, amelyek a rabszolgaságindex második kiadásában jelennek meg. A Walk Free Foundation hét országban lakossági felmérést is végzett annak érdekében, hogy felmérje a rabszolgaságra kényszerítettek számát. Ezzel kétszeresére nőtt azon hasonló jellegű felméréseknek a száma, amelyeket az elmúlt évtizedben készítettek.
Ezek a módszertani újítások a modern rabszolgaság nemzetközi szakértőivel és a nepáli, etiópiai kormányzat képviselőivel történő széleskörű konzultáció eredményeként jöttek létre. Egy szakértői munkacsoport félévente vizsgálja felül a módszertani kérdéseket, a következő ülésre 2014 júliusában kerül sor. Az idei globális rabszolgaságindex 2014 októberében jelenik meg.
Az angol nyelvű sajtóközlemény a mellékelt csatolmányban olvasható.