Dr. Hegyaljai Mátyás, a Belügyminisztérium európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkára, emberkereskedelem elleni nemzeti koordinátor 2021. október 7-én fogadta John Cotton Richmondot, a TIP Iroda egykori vezetőjét, aki ezt követően az NGO Kerekasztal tagjaival is egyeztetést folytatott.
John Cotton Richmond korábban szövetségi ügyészként és a Nemzetközi Igazságügyi Misszió házi rabszolgaság elleni programjának indiai vezetőjeként dolgozott , majd 2018 és 2021 között az amerikai Külügyminisztérium emberkereskedelem elleni irodájának (TIP Iroda) vezető tisztségét töltötte be.
A helyettes államtitkári találkozón a külföldi szakember röviden ismertette pályafutásának eddigi tapasztalatait, illetve elismerően nyilatkozott a magyar országgyűlés által tavaly elfogadott jogszabály-módosításokról. Hegyaljai Mátyás jelezte, hogy a magyar kormány számára az emberkereskedelem elleni küzdelem és a társadalmi felzárkóztatás kiemelt területek, melyet a két szakpolitikát érintő ágazati stratégia 2020., illetve 2021. évi elfogadása is mutat. A felek ezt követően egyeztettek az emberkereskedelem túlélőinek prevenciós programokba és döntés-előkészítésbe való bevonásáról, valamint a bűnözői csoportok elleni fellépés szigorításáról.
Az amerikai szakértők az áldozatsegítésben jártas nem-kormányzati szervezetek képviselőivel is találkoztak. John Cotton Richmond mindenekelőtt a koronavírus-járvánnyal összefüggésben érdeklődött az emberkereskedelem új trendjeiről, , majd a prostitúció szabályozási modelljei kapcsán kérte ki a résztvevők véleményét.
Előbbi témában a Belügyminisztérium képviselői elmondták, hogy a friss tapasztalatok szerint a prostitúciós tevékenység szervezése egyre nagyobb mértékben tevődik át az online felületekre (például áldozatok toborzása, szexuális szolgáltatások hirdetése, stb.), az áldozatsegítő szervezetek visszajelzései alapján pedig a szexuális és munkacélú kizsákmányolás volumene a kijárási korlátozások idején sem esett vissza lényegesen.
A prostitúció szabályozásával kapcsolatban az NGO Kerekasztal valamennyi tagja az északi (egyenlőség) modell mellett foglalt állást. Felmerült ugyanakkor az egységes európai uniós megközelítés szükségessége is, hiszen a teljes tiltástól a liberalizálásig terjedő tagállami politikák csak azt eredményezik, hogy a potenciális áldozatok és a szexuális szolgáltatások igénybe vevői a megengedőbb szabályozást alkalmazó országokban koncentrálódnak.