Dr. Berta Krisztina helyettes államtitkár asszony, emberkereskedelem elleni nemzeti koordinátor közleménye az emberkereskedelem elleni európai nap alkalmából

Publikálva: 2014. október 20.

Október 18-a immáron nyolc éve az emberkereskedelem elleni küzdelem európai napja. Az emberkereskedelem az emberi jogok egyik legsúlyosabb megsértése, az alapvető jogok és szabadságok korlátozása. A magyar állampolgárok biztonságának garantálása alapvető érdek, amelyben e bűncselekménnyel szembeni küzdelemnek is jelentős szerepe van. A jelenséggel szembeni fellépéshez összehangolt kormányzati munka, a társadalom tagjainak együttműködése, nemzetközi összefogás szükséges.

A Belügyminisztérium folyamatos lépéseket tesz a jelenség megfékezése érdekében. Továbbra is sikeren működik a kormányzati szerveket tömörítő nemzeti koordinációs mechanizmus, illetve a civil szervezeteket tömörítő NGO kerekasztal.

Az emberkereskedelem trendjeit tekintve a bűncselekmény jellege nem változott az elmúlt évekhez képest, Magyarország alapvetően kiindulási és tranzit állam. Az áldozatok főként szexuális célból, illetve kényszermunka céljából kerülnek kizsákmányolásra. A fő célországok Hollandia, Svájc, Ausztria, Belgium, Németország, illetve az Egyesült Királyság, mely államokkal hazánk sikeres együttműködést folytat a jelenség visszaszorítása érdekében.

Az emberkereskedelem elleni küzdelem területén az idei évben az alábbi jelentős eseményekről számolhatunk be:

2014-ben is több rabszolgatartó cég, valamint bűnszervezet került felszámolásra a rendőrség sikeresen összehangolt akcióinak, valamint a közös nyomozócsoportoknak köszönhetően.

2014. március 27-én együttműködési megállapodást írt alá Papp Károly r. altábornagy, országos rendőrfőkapitány úr, valamint Szenczy Sándor úr, a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány elnöke. A megállapodás a két szervezet feladatrendszerébe tartozó, különösen az emberkereskedelem elleni programmal és áldozatsegítési tevékenységgel összefüggő feladatok eredményes megvalósítását, valamint a szakmai együttműködés elmélyítésére irányuló intézkedések végrehajtását célozza.

A Belügyminisztérium Belgiummal és Hollandiával közösen vesz részt „Az emberkereskedelem európai áldozatainak irányítása és segítése – RAVOT-EUR” című projektben, amelynek fő célja, hogy segítséget nyújtson a szexuális, illetve munka célú kizsákmányolás áldozatainak a hazatérésben és a társadalmi visszailleszkedésben. Idén júniusban hazánkban került megrendezésre a projekt munkacsoport üléssel és egy tanulmányúttal egybekötött nyitókonferenciája, melyet október 13-15 között egy Hollandiában tartott munkacsoport ülés és tanulmányút követett.

2013-ban az ENSZ Közgyűlése július 30-át jelölte ki az emberkereskedelem elleni küzdelem világnapjának, melyet idén, 2014-ben ünnepelhettünk először. Ennek keretében a Belarusz Köztársaság Magyarországi Nagykövetsége kerekasztal beszélgetést rendezett az emberkereskedelem elleni világnapról való megemlékezés érdekében, amelyen a Belügyminisztérium is képviseltette magát.

Magyarország a 2013. évi XVIII. törvénnyel hirdette ki az Európa Tanács Emberkereskedelem Elleni Fellépésről szóló Egyezményét, amely végrehajtásának értékelését az Emberkereskedelem Elleni Küzdelem Szakértői Csoport (GRETA) ellenőrzi. A GRETA szakértői delegáció 2014. július 8 és 11. között első alkalommal tett országértékelő látogatást Magyarországon.

A Belügyminisztérium idén augusztus 13-18. között immáron harmadik alkalommal képviseltette magát a Civil Szigeten az emberkereskedelem elleni küzdelem megelőző kampány részeként. A látogatók megismerhették az emberkereskedelem jelenségét, a veszély jeleit, információt gyűjthettek a külföldi munkavállalás előtti fontos lépésekről, tájékozódhattak az emberkereskedelem elleni küzdelemben résztvevő szervek tevékenységéről.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) bakui Projekt Koordinátori Iroda nemzetközi partnereivel együttműködve, szorosan nyomon követi az ország emberkereskedelem elleni intézkedéseit, illetve egy széleskörű és hosszú távú támogatási projektet valósít meg. Ebből a célból a bakui Projekt Koordinátori Iroda az Azerbajdzsáni Köztársaság emberkereskedelem elleni küzdelemben érintett magas szintű bűnüldözési tisztviselői, valamint a civil szervezetek képviselői számára 2014. szeptember 22 – 26. között tanulmányút szervezését tette lehetővé Magyarországra, melynek keretében az emberkereskedelem megelőzésével, a büntetőeljárásokkal, illetve az áldozatok védelmével kapcsolatos jó gyakorlatok cseréjére kerülhetett sor.

Viktória – A zürichi expressz címmel mutatták be idén ősszel azt a svájci finanszírozású és rendezésű, de magyar forgatókönyv alapján és magyar szereplőkkel készült filmet, amely egy Svájcban prostituálttá váló fiatal nő történetét mutatja be. A film készítőinek célja a sztereotípiák lebontása és a prevenció. Magyarország elmaradott térségeiben ingyenes vetítéseket tartanak, és felhívják a lányok figyelmét a prostitúció és az emberkereskedelem veszélyeire.

Menü

Főoldal

Navigáció