Emberkereskedelem elleni szakmai fórumok a Belügyminisztériumban

Publikálva: 2023. július 14.

Közel 60 szakértő egyeztetett a Nemzeti Koordinációs Mechanizmus és NGO Kerekasztal ülésein 2023. július 11-12-én.

A Nemzeti Koordinációs Mechanizmus ülésén az emberkereskedelem elleni küzdelemben érintett állami szervek átfogó képet kaptak az Európa Tanács szakértői csoportjának (GRETA) értékelő látogatásáról, a TIP Jelentés ajánlásairól, valamint az Európai Unióban zajló szakpolitikai folyamatokról. Napirendre kerültek emellett az elmúlt félév jogszabályi változásai: az azonnali pénzügyi segély igénylésének megkönnyítése, a jogi segítségnyújtás ingyenessé tétele az emberkereskedelem áldozatai számára, továbbá a harmadik országbeli állampolgárokat érintően a 354/2012. Korm. rendelet személyi hatályának kiterjesztése és a vendégmunkások magyarországi foglalkoztatásáról szóló 2023. évi L. törvény elfogadása.

Az ülés kiemelt témája az emberkereskedelem elleni nemzeti stratégia 2022–2023. évi intézkedési tervének előrehaladása volt. A végrehajtásért felelős szervek számos előrelépésről tudtak beszámolni, melyek közül külön is kiemelendő az áldozatokat fogadó idősotthonok kijelölése, az új félutas-kiléptető lakások megnyitása, valamint a jelzőrendszeri tagok regionális koordinációs mechanizmusának és az emberkereskedelemre specializált ügyészi hálózatnak a kialakítása. Az utolsó napirendi pontban a résztvevők tájékoztatást kaptak a Svájci–Magyar Együttműködési Program előkészítéséről, valamint az Európai Unió Belső Biztonsági Alapja keretében az ősz folyamán megnyíló pályázati forrásokról.

A másnapi NGO Kerekasztal ülésen az áldozatsegítésben érintett civil szervezetek mellett a területen jártas nemzetközi szervezetek (IOM, UNICEF), valamint az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság nagykövetségének képviselői is részt vettek. A jogszabály-módosítások, a nemzeti stratégia végrehajtása, valamint a pályázati lehetőségek bemutatása ezen a fórumon is fontos szerepet kaptak.

Emellett a nagyszámú szakértő az emberkereskedelem áldozatává vált személyek egészségügyi szükségletei és a szociális rászorultsági alapon biztosított egészségügyi alap- és szakellátás kérdéskörét igyekezett megvizsgálni. A téma komplexitására tekintettel a Pénzügyminisztérium, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és Budapest Főváros Kormányhivatal V. Kerületi Hivatala is meghívást kapott a tanácskozásra. A résztvevők megosztották tapasztalataikat és egyeztették a társadalombiztosítási jogviszony megteremtésére irányuló eljárás menetét. A kormányzati és civil szervezetek egyetértettek, hogy egyes áldozatok speciális ellátási igényei meghaladhatják a védett szálláshelyek lehetőségeit (különösen a pszichiátriai gondozást igénylő, szerhasználó, fogyatékossággal élő személyek esetében), így ezekre a helyzetekre országosan egységes megoldást kell találni, aminek jó eszköze lehet a soron következő nemzeti stratégia, valamint az európai uniós források felhasználása.

Menü

Főoldal

Navigáció