Az Európa Tanács Emberkereskedelem Elleni Küzdelem Szakértői Csoportja (GRETA) harmadszorra tesz értékelő látogatást hazánkban 2023. február 27. és március 3. között. A látogatás célja az Európa Tanács Emberkereskedelem Elleni Fellépésről szóló Egyezmény végrehajtásának értékelése.
Az eljárási szabályoknak megfelelően a GRETA látogatását egy kérdőív kitöltése előzte meg. A GRETA az Egyezmény harmadik értékelési fordulójában az emberkereskedelem áldozatainak az igazságszolgáltatáshoz és a hatékony jogorvoslathoz való hozzáférésére összpontosít.
A Belügyminisztérium részéről dr. Hegyalja Mátyás európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkár, emberkereskedelem elleni nemzeti koordinátor konzultáción fogadta a szakértőket, akik találkoznak az emberkereskedelem elleni küzdelem területén illetékes hatóságok, intézmények és civil szervezetek képviselőivel. A megbeszélés során a helyettes államtitkár úr hangsúlyozta a magyar kormány elkötelezettségét az emberkereskedelem elleni küzdelemben, amit az utóbbi évek számos pozitív fejleményével támasztott alá. Beszélt a 2020–2023 közötti emberkereskedelem elleni nemzeti stratégia keretében elért eredményekről, és arról a jogszabályi változásról, amely szerint az emberkereskedelem feltételezett áldozatává kell nyilvánítani a szexuális szolgáltatásra felajánlkozó kiskorúakat, valamint az új irányítási mechanizmus (általános védelmi intézkedés) bevezetéséről, amely biztosította a hosszú távú elhelyezésüket és terápiájukat az erre kijelölt speciális gyermekotthonokban. A jogszabály-változások kapcsán kiemelte, hogy az emberkereskedelem és kényszermunka bűncselekmény tényállása a Büntető Törvénykönyvben teljes mértékben összhangba került a nemzetközi joggyakorlattal.
A delegáció megismerkedik az Áldozatsegítő Központok működésével, amelyek az áldozatok védelmének egyik fontos hazai eszközei. A folyamatos fejlesztésének köszönhetően immár 11 helyen végeznek segítő szolgáltatásokat és a tervek szerint 2025-re országos hálózat épül ki.
A találkozók során a delegáció tájékoztatást kap többek között az érintett gyermekek meghallgatását elősegítő, a Barnahus-modellen alapuló, hazánkban 2021-től elérhető szolgáltatásról, melynek célja a szexuálisan bántalmazott gyermekek krízisintervenciója, orvosi és egészségügyi szakértői vizsgálata, rendőrségi meghallgatása egy helyen és egy időben, védve a többszöri tanúvallomás traumatizáló hatásától.
A GRETA a látogatás után elkészíti a Magyarországról szóló jelentés tervezetét, amelynek végleges szövege előreláthatólag 2023 végén vagy 2024 elején lesz elérhető.
Az Európa Tanács emberkereskedelem elleni küzdelméről az alábbi honlapon tájékozódhat: