Szemléletformálás színházi eszközökkel

Publikálva: 2021. október 22.

Az Emberkereskedelem Elleni Küzdelem Európai Napja alkalmából, 2021. október 20-án szervezett rendőrségi szakmai napon mutatták be a „Kiállok érted!” című produkciót.

A rendezvényt Dr. Hegyaljai Mátyás, az emberkereskedelem elleni küzdelem nemzeti koordinátora nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta, hogy a kormányzat jelentős erőfeszítéseket tesz az emberkereskedelem visszaszorítása érdekében. Rámutatott: a nemzeti stratégiában a prevenció és áldozatvédelem mellett a bűnüldözés hatékonyságának fejlesztése is kiemelt helyet foglal el. Elmondta: jól mutatja ezt a Büntető Törvénykönyv 2020. évi módosítása, illetve az ún. emberkereskedelmi szakvonalvezetők 2019-es kijelölése valamennyi megyei rendőr-főkapitányságon.

Ebbe a sorba illeszkedik a „Kiállok érted!” című színdarab is, melyet 2015 és 2020 között mintegy 80 gyermekotthonban mutattak be, 2021-ben pedig átdolgozták a rendőri állomány érzékenyítésére.

A színdarab kíméletlen hitelességgel tárja elénk a gyermekotthonokban nevelkedő, prostitúcióban érintett lányok sorsát és a környezetük reakcióit. A főszereplő már családjában is nélkülözéstől, érzelmi elhanyagoltságtól, verbális és szexuális bántalmazástól szenved. Rövidesen belép a történetbe a futtató („loverboy”), aki kedvességekkel, ajándékokkal halmozza el áldozatát, majd rábírja a szökésre. A Nyírségből a fővárosba tartó vonaton megjelenik a középosztálybeli polgár archetípusa, aki nem is sejti az intézeti neveltek kiszolgáltatottságát. Jellegzetesnek mondható a gyermekotthon dolgozóinak alakja is, akik mindent megtennének a rájuk bízott gyermekekért, de a szexuális kizsákmányolás veszélyeivel szemben eszköztelennek bizonyulnak. Az utolsó jelenetben, a mindennapokban megfáradt kisember megbotránkozásán keresztül (felháborodás a lányok látszólagos jólétén:első osztályon utazás, márkás ruhák és drága ékszerek), az áldozathibáztatás jelensége is megjelenik. 

A színdarab után a rendőrök drámafoglalkozáson vettek részt, ami segít még közelebb hozni, megérteni a szexuális kizsákmányolás jelenségét, az áldozattá válás hátterét. A következő években újabb előadásokat szerveznek a rendőri állomány részére – ezáltal a prostitúció elleni hatósági fellépés is javulhat hosszabb távon.

Menü

Főoldal

Navigáció