Az Európa Tanács Emberkereskedelem Elleni Küzdelem Szakértői Csoportja (GRETA) ma tette közzé Magyarországról szóló elsőkörös értékelő jelentését.

A jelentés üdvözli Magyarország emberkereskedelem megelőzése és leküzdése érdekében tett lépéseit, az emberkereskedelem büntethetővé tételét, a két nemzeti stratégiát és a koordinációs struktúra felállítását. Emellett azonban hangsúlyozza annak szükségességét, hogy megfelelő pénzügyi forrás álljon rendelkezésre a stratégiában foglalt célok elérése, és a civil szervezetekkel való még intenzívebb együttműködésre.

A GRETA a jelentésben kiemeli a megelőzés fontosságát a sérülékeny csoportok körében, különösképpen a romák részére, célzott szociális és gazdasági intézkedések által. Ezen felül olyan intézkedések végrehajtását ösztönzi, amelyek a szexuális célú emberkereskedelem okát kezelik, illetve szüntetik meg.

A GRETA üdvözli a nemzeti irányítási mechanizmus felállítását, amely segíti az áldozatok azonosítását és a hatékonyabb segítségnyújtást. Ennek ellenére további erőfeszítéseket szükséges tenni a mechanizmus teljes körű alkalmazásához, hogy valamennyi áldozat, nemre, származásra, a kizsákmányolás formájára való tekintet nélkül megfelelő módon legyen azonosítva és megfelelő védelemben részesüljön, különös tekintettel az országon belüli emberkereskedelem és a munka célú kizsákmányolás áldozataira. Ezen kívül a hatóságoknak fel kell lépniük az irreguláris migránsok, menedékkérők és kísérő nélküli kiskorúak hatékonyabb azonosításáért.

A GRETA azt várja a hatóságoktól, hogy további lépéseket tegyenek ahhoz, hogy az áldozatok kártérítéshez jussanak az elkövetők részéről, továbbá minden áldozat, bevándorló jogállástól függetlenül kaphasson állami kárenyhítést.

A jelentés üdvözli a magyar hatóságok bevonását a nemzetközi nyomozásokba, de tekintettel az elítélések alacsony számára és a büntetések mértékére, felhívja a hatóságok figyelmét, hogy tegyenek lépéseket az emberkereskedelemmel kapcsolatos ügyek hatékonyabb felderítése és nyomozása céljából, amelyek arányos és visszatartó erejű szankciókhoz vezetnek. További intézkedések szükségesek az áldozatok védelme érdekében az elkövetők esetleges megtorlási kísérletei vagy fenyegetései ellen.

A jelentés elkészítését megelőzően a GRETA szakértői csoport több megbeszélést tartott az emberkereskedelem elleni küzdelemben résztvevő releváns hatóságokkal és civil szervezetekkel Magyarországon. A jelentés tervezete megkapták a magyar hatóságok, amelyek észrevételeit, hozzászólásait figyelembe véve készült el a végső jelentés. A GRETA jelentése alapján az Egyezmény Részes Felek Bizottsága ajánlásokat tehet Magyarország Kormánya felé.

Az angol nyelvű jelentés ide kattintva tekinthető meg.

Forrás: www.coe.int