A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet (NSZI) képzési programja „A szociális ágazat módszertani és információs rendszereinek megújítása” projekt (EFOP 1.9.4.-VEKOP-16-2016-0001) keretében valósult meg 2023. júniusa és szeptembere között.

A szociális és gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjainak felkészítéséről az emberkereskedelem elleni nemzeti stratégia 2022–2023. évi intézkedési tervét elfogadó 1228/2022. Korm. határozat rendelkezett. “Tegyük láthatóvá az emberkereskedelmet!” címmel 2022 folyamán kidolgozták a célcsoport munkájához igazodó tananyagot, majd az NSZI – a Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesületével együttműködésben – megszervezte a szociális szakemberek képzési programját. A család- és gyermekjóléti szolgálatok munkatársai közül a három napos intenzív tréningeken 52 fő, a Budapesten és négy vidéki városban tartott szakmai napokon 247 fő vett részt.

A projekt kettős céllal valósult meg: a kizsákmányolás jeleinek korai felismerése, illetve a túlélők szakszerű segítése és az ismételt áldozattá válás elkerülése érdekében.

Az áldozatok azonosításáról Kopf Katalin, a Lehetőség Családoknak 2005 Alapítvány vezetője, az áldozatokkal való kommunikációról Toszeczky Renáta, a Baptista Szeretetszolgálat védett házának vezetője tartott előadást. Berkes Márton a Belügyminisztérium részéről az emberkereskedelem aktuális trendjeit mutatta be, ezt követően Kloppné Molnár Andrea az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) munkáját, az Áldozatsegítő Központok koordinátorai pedig az állami áldozatsegítő szolgálat tevékenységét ismertették.