2013. október 18-án Vilniusban az emberkereskedelem elleni nap alkalmából konferencia került megrendezésre. A rendezvény célja az Internet és az emberkereskedelem összefüggéseinek feltárása volt, valamint a tagállamok témában érintett szakemberei közötti együttműködés fokozása.
Az emberkereskedelem a rabszolgatartás mai formája, az emberi jogok súlyos megsértése, a szervezett bűnözés összetett, határon átnyúló formája. Az Európai Unióban elkövetett súlyos és szervezett bűnözésről szóló 2013-as fenyegetésértékelés szerint az Internet kulcsfontosságú eszköz napjainkban a toborzás szempontjából.
Mindemellett jelentős szerepet játszik a nyomozás, büntetőeljárás, megelőzés, áldozatsegítés és áldozatvédelem területén is. A szervezett bűnözői csoportok elleni hatékonyabb harcban az online technológia alkalmazása megfelelő eszköz lehet a nemzetközi, több országot érintő nyomozások és büntetőeljárás során. Az internet célzott figyelemfelhívó és megelőző kampányok szervezésében is segítséget nyújthat. A közösségi hálózatok, weboldalak, blogok nagy lehetőségeket rejtenek az információterjesztés terén, különösen a fiatalok körében.
A konferencián Dailis Alfonsas Barakauskas, Litvánia Belügyminisztere, és Myria Vassiliadou, az emberkereskedelem elleni küzdelem európai uniós koordinátora megnyitóját követően Donna Hughes, a Rhode Islandi Egyetem professzora tartott vitaindító előadást. A résztvevők három különböző munkacsoportülésen vitathatták meg az Internet, mint egyik legfontosabb közvetítő eszköz szerepét az emberkereskedelemben, illetve bővíthették ismereteiket az online figyelemfelhívás, online nyomozás, online toborzás területén.