A Mario projekt keretében 2013. október 28-án, Budapesten került megrendezésre az emberkereskedelem (feltételezetten) gyermekáldozatainak azonosításáról és irányításáról szóló képzés. A külföldi kísérő nélküli kiskorúakkal napi szinten foglalkozó szakemberek gyermekáldozatok azonosításával kapcsolatos módszerekkel bővíthették ismereteiket. A résztvevők nagy érdeklődéssel fogadták a gyermekkereskedelem felismerhető jeleire vonatkozó információkat, illetve azok munkájuk során való alkalmazhatóságát, amely feltáratlan kérdés Magyarországon.
Philip Ishola, az Emberkereskedelem Elleni Iroda Igazgatója interaktív módszerek segítségével, szerepjáték, valós esettanulmányok révén oktatta a szakembereket a gyermekkereskedelem jeleiről, az ismeretek gyakorlatban való alkalmazásáról. A szerepjátéknak köszönhetően a résztvevők megoszthatták tapasztalataikat, azokat az akadályokat és problémákat, amikkel napi munkájuk során szembesülnek.
A képzés a gyermekkereskedelem áldozatainak irányítási folyamatára is kitért, amely a külföldi kísérő nélküli kiskorúak szempontjából a magyar jogszabályokban kevésbé lefedett. Bemutatásra kerültek azok a nemzetközi és európai normák, amelyeknek Magyarország meg kell, hogy feleljen az emberkereskedelem gyermekáldozatai szempontjából. A Belügyminisztérium emberkereskedelem elleni fókuszpontja a 2013. január 1-jén hatályba lépett, az emberkereskedelem áldozatai azonosításának rendjéről szóló 354/2012 Korm. rendelet mutatta be, amely a nemzeti áldozatirányítási mechanizmus alapjául szolgál és szabályozza a magyar és a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező áldozatok irányításának rendszerét.
A résztvevők javaslatokat tehettek arra, milyen módon szükséges az emberkereskedelem gyermekáldozatainak azonosítási rendszerét módosítani, javítani:
- Jogharmonizációval, migráns és menedékkérő gyermekek védelmével foglalkozó munkacsoport létrehozása
- Kiskorúak és fiatalok ellátásáról szóló protokoll kidolgozása
- Az életkor megállapításával kapcsolatos módszerek felülvizsgálata
- Rendőrségen belül speciális nyomozócsoport kialakítása
- Honlap jogi segítségnyújtáshoz (BM, Helsinki), gyakorlati lépésekhez
A résztvevők többsége használni fogja a képzés során elsajátított módszereket, a Mario projekt magyarországi partnerei pedig a képzést követően felmérik, növekszik-e a következő 6 hónapban az érintett hatóságoknál az azonosított áldozatok száma. A projekt keretében folytatódni fog a magyar gyermekvédelmi rendszer kapacitásának építése, novemberben pedig Hódmezővásárhelyen egy második képzés kerül megrendezésre.
(Magyarországi Terre des hommes Alapítvány)